NiaCapalot NiaCapalot
  • 22-06-2020
  • Mathematics
contestada

One jar of crushed tomatoes costs $3. How many jars can you buy for $21?

Respuesta :

Frazzle303
Frazzle303 Frazzle303
  • 22-06-2020

Answer:

7

Step-by-step explanation:

7x3=21

Answer Link
marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 22-06-2020

Answer:

7 Jars

Step-by-step explanation:

Given

1 jar --------------> costs $3

We can also express this as:

$3 ---------> can buy 1 Jar   (i.e the unit rate is $3 per jar)

$1 -----------> can buy (1/3) Jar

$21 ---------> can buy (1/3) x 21 = 7 Jars

Answer Link

Otras preguntas

Write a possible exponential function in y=ab^x form for the graph described below. -> Passes through the points (0,2) and (3,0.25).
Write a complete two-column proof for the following information. Given: AB = 3y - 1, BC = 7y, AC = 29 Prove: AB = 8
please help me!! pls and thanks!!!!! A beverage is made by mixing 2 parts of water with 3 parts of fruit juice. How many parts of water are mixed with 1 part of
Name the gas released when group 1 elements react with water.
Two parts of Adam referred to in Genesis 2:7 are:
A 7-pound bag of pears costs $5.60. What is the price per ounce?
What is the quotient of (-6) divided by (-7)
What elements are required for a fire to happen?
Suppose that you arrive at a bus stop​ randomly, so all arrival times are equally likely. The bus arrives regularly every 90 minutes without delay. What is the
What steps best help a reader determine the central idea of a text? Select three options.