mzwilliams2861 mzwilliams2861
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada

One bulb of elephant garlic cost $2 . How many bulbs of elephant garlic can you buy for $14

Respuesta :

BrainlyRacer
BrainlyRacer BrainlyRacer
  • 26-05-2020

Answer:

7

Step-by-step explanation:

Since 14 divided by 2 is 7, you can get 7 bulbs of elephant garlic.

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

C. connective tissues write the name of the connective tissue type that matches each description. a connective tissue can be used more than once.
I WILL GOVE BRAINLIEST TO BEST ANSWER Hey I am in grade eight and I have an assignment due, it is related to food technology and I need someone who is experienc
In a simple food chain, small fish eat algae; bigger fish eat the smaller fish; bears eat the bigger fish. using the above scenario, which of these would have t
in which landscape region of new york is the most resistant bedrock found?
Joe and Martina are both considering whether or not to use their savings to invest in stocks and mutual funds. They should keep their money in savings accounts
can someone help me with this math problem b×=N
Some examples of solar ejections
What are two important fuels that comes out of the oil refining process?
please help me with this pre-calc question!! thanks!
George Beatty’s life as as prospector was typical. Describe how he lived