itsolgaalvarez22
itsolgaalvarez22 itsolgaalvarez22
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada

Q7: A grocery store sells a bag of 5 lemons for $2.00. What is the unit cost of each lemon in the bag?

Relax

Respuesta :

minniemouse1323
minniemouse1323 minniemouse1323
  • 26-05-2020

Answer:

0.40 cents per lemon

Step-by-step explanation:

Divide 2.00 by 5

Answer Link

Otras preguntas

Prove algebraically that the square of any odd number is always one more than a multiple of 8.
A bar magnet is cut into two pieces from the middle as shown in the figure. Mark the poles on these magnets if it is further broken into smaller pieces? Giving
Please help due at 11:59.
I need some help with this
Use the drop-down menus to complete the statements to match the information shown by the graph.
A survey asked a group of adults and youths if they prefer reading books printed on paper or electronic books. Book Preference Print Electronic Youths 34 40 Adu
this is a Statistics question. Please help
The average score for games played in the NFL is 22 and the standard deviation is 9.3 points. 41 games are randomly selected. Round all answers to 4 decimal pla
Which organism in the food web would be considered both a primary consumer and a secondary consumer?
Briefly describe the background of Dred Scott v. Sandford.