alexisdmcknight2006 alexisdmcknight2006
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada

how many pounds of bluebaries can you buy for 13$

Respuesta :

paytonlaisy
paytonlaisy paytonlaisy
  • 26-05-2020

Divide the total amount by the amount per pound to find the number of pounds:

$13.00 / $4.00 per pound = 3.25 pounds

Answer Link

Otras preguntas

QUESTION 6 All of the following are food except: A. Las manzanas B. El arroz C. La piña D. El tenedor
Which of these is the best symbol for the decay of American values in The Great Gatsby? A. Daisy's hairpin B. Eckleburg's Eyes C. The valley of ashes D. The gre
In a _____, each salesperson is assigned to prospects and customers for a particular product or product line.
How do you write 2/100000 as a decimal?
Which of the following is NOT the fungus in a lichen? 1.Basidiomycetes 2.Ascomycetes 3.Both A and B 4.None Of The Above
The value of a car decreases by 20 percent per year. Mr. Sing purchases a $22,000 automobile. What is the value of the car at the end of the second year?
Why can't the field of human geography exist without studying physical geography
Maria has been asked by her teacher to explain, in her own words, all of the details and information she read in an article. What has Maria been asked to do?
Which excerpt best demonstrates Wiesel's use of rhetorical questions to conclude his argument in "The Perils of Indifference"? A. But this time, the world w
Shaun and Trudy are selling raffle tickets. So far, Shaun has sold x tickets. Trudy has sold 3 more tickets than half the number of tickets that Shaun sold. Whi