middleschool726 middleschool726
  • 22-05-2020
  • Mathematics
contestada

28 kg of bananas cost $56. How much
would 36 kg cost?

Respuesta :

ednavaleria460
ednavaleria460 ednavaleria460
  • 22-05-2020

Answer:

$72

Step-by-step explanation:

$56.00÷28=2. $36.00×2=$72.00

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

What does x equal in 3(x+3)-2<25
Overall health is related to a balance of the six dimensions of health. True or False
how many marine iguanas are left in the world population
Calculate the enthalpy of combustion, δh∘comb, for c6h14. you'll first need to determine the balanced chemical equation for the combustion of c6h14. express you
If x and y are odd numbers such that 10<x<y14, what is value of x+y?
!!!PLEASE HELP!!! Scenario: Salesperson A is from a high-context culture and wants to make a large product sale to Client B, who is from a low-context culture.
A relationship between two organisms in which both members benefit is said to be
The handle of a tennis racket is enclosed in rubber. What is the function of the rubber handle?
Hydrogen bonding is necessary for bonding carbon to oxygen. forming double-stranded DNA molecules. decreasing the boiling point of liquids such as water. causin
What did Miguel Hidalgo do in the town of Dolores?   A. defeated a Spanish force of 20,000 men   B. lost a major battle in the fight for Mexican independ