25maceyt66
25maceyt66 25maceyt66
  • 22-05-2020
  • Mathematics
contestada

During a bake sale, 112 dozen cookies were sold in 13 hours. What is the unit rate for the dozens of cookies sold per hour?

Respuesta :

23rschwab
23rschwab 23rschwab
  • 23-05-2020

Answer:

8 dozen cookies were sold each hour

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Origami is the Japanese art of paper folding. The heart shown on the Lesson 6 assessment page was created using origami. A classmate classifies this polygon as
Tom weekly salary increased from $240 to $288 what was the percent of change
What is the density of an block of salt having a mass i of 8.0g and volume of 25 cm3?
I need help on my math hw. Due tomorrow!
15% is 72 from how much
Help me please,Thanks
How do you place one set each of parentheses, brackets, and braces on the expression 7×20÷11-9+2÷8 with value being 9
If productivity increases significantly and demand is not very elastic, what is likely to happen? A. Labor B. Land C. Entrepreneurship D. Capital
ASAP! Midterm grade depends on this. Thank yew.
A container of fabric softener holds 32 fluid ounces and costs $6.40. What is the unit cost of fabric softener per fluid ounce?