DylanJF6539 DylanJF6539
  • 22-05-2020
  • Mathematics
contestada

Kianna has $2.83. Avery has $5.18. They put their money together to buy packages of fruit snacks that each cost $0.30. How many packages of fruit snacks can they buy?

Relax

Respuesta :

carinad061313 carinad061313
  • 22-05-2020

Answer:

26 snack packs

Step-by-step explanation:

2.83+5.18=8.01

8.01/.30=26.7

26 snack packs

Answer Link
theboymadeoftoys theboymadeoftoys
  • 22-05-2020

Answer: 26

Step-by-step explanation: $2.83 + $5.18 = 8.01

8.01 /0.30 = 26.7

Answer Link

Otras preguntas

What is the simplest form of the expression 6x(x − 4) − 16x2 − (9x − 1)
The employees from maintenance go for coffee together every day at 9 AM. On Monday, Hector paid $5.45 for three cartons of milk, four cups of coffee and seven
7000 pounds is how many tons
What is the term for an unsaturated hydrocarbon with at least one double carbon-carbon bond?
What shape has only 1 pair of parallel line
Write a dialogue using estar or ser 10+ times?
What was the role of the proprietors in the middle colonies
A family of 12 went to the local Italian restaurant for dinner. Every family member ordered a drink and meal, 3 ordered an appetizer, and 6 people ordered cake
Why am I so annoying? How can I change myself?
7000 pounds is how many tons