coryndasani coryndasani
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

1. It costs $15.50 to buy 8 yards of material. How much
does it cost to buy 20 yards of the same material?

Respuesta :

emilyruth1027
emilyruth1027 emilyruth1027
  • 21-05-2020

Answer:

if you can split it in half its: $38.75

if you cant its: $46.50

Step-by-step explanation:

half:

1. 8+8+4=20

2. 15.50 divided by 2 = 7.75

3. 7.75 + 15.50 + 15.50 = 38.75

not half:

1. 8+8+8= 24

2. 15.50 times 3 = 46.50

Answer Link

Otras preguntas

Proof that x^y + y^x > 1 for all x,y > 0 ...?
The vibrations produced by a jackhammer are used to break up pavement. What type of waves did/does the jackhammer produce into the ground? ...?
What does the symbol "E3" represent? ...?
Consider the algebraic equation x+6=x+9. What values could we substitute for x to make it a true number sentence
explain multi step equations
Will a 5 paragraph essay make up a 500 words. ...?
Which components are part of all types of scientific investigations
What is the range of the given function?
Which of the following statements is not true of the use of genetically engineered bacteria for insulin production? Using genetically engineered bacteria makes
describe the difference between simple interest and compound interest