ilhaam1020
ilhaam1020 ilhaam1020
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

Plz help I rly need this urgently will mark brainliest if correct :)

Plz help I rly need this urgently will mark brainliest if correct class=

Respuesta :

ni20479
ni20479 ni20479
  • 21-05-2020

Answer:

a. 0.8x+1.25y

b. $5.70

Step-by-step explanation:

a. Let x represent the number of apricot bars and y represent the number of cranberry bars. A apricot bar costs 0.80 each and cranberry bars cost 1.25 each. So the expression for the income is 0.8x+1.25y.

b. To find the answer, plug in values to the previous expression. Since Kayley bought 4 apricot bars and 2 cranberry bars, plug in 4 for x and 2 for y.

0.8(4)+1.25(2)= 5.70

So, she spent $5.70.

Answer Link

Otras preguntas

A juice pitcher holds 1.5 gallons of liquid. How many 8-ounce glasses of juice can be poured from a full pitcher? (1 gallon = 128 ounces) explain by describing
a group of companies bound together to fix prices is called...?
How far does light travel in 1 millisecond that is, in one hundredth of a scecond?
Which pair of angle measures satisfy the condition sin J = cos K?
if a wave has a frequency of 8hz it has a period of
1: Plot the graph of the equation 2x-3y=6 and 2x+y=-10 and intercept the result.
2,7,26,101,400 what is the next number
A car dealership lowered all of its car prices by 15%. Given the above information, what was the original price of a car now priced at £9500?
A juice pitcher holds 1.5 gallons of liquid. How many 8-ounce glasses of juice can be poured from a full pitcher? (1 gallon = 128 ounces) explain by describing
4m-5t=-22 5m+6t=-3 Solve by Elimination