destinyrivers58
destinyrivers58 destinyrivers58
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 5.5 lb bag Of oranges cost 699 per pound How much does 1 orange cost

Respuesta :

ahx81
ahx81 ahx81
  • 21-05-2020

A 3 pound bag of oranges cost 4$. the 8 pound back costs 9$ which oranges cost less per pound ... 3 lb bag: 4/3 = 1 1/3 or $1.33 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why can light be treated like a particle? O A. Some wavelengths are visible and some are not. B. Light comes in chunks of energy called photons. C. Light waves
80 POINTSSSSS Over the years, separate teams of scientists have been tracking and studying different bird species in Africa. They want to know if certain bird p
Samantha is going to use 80 one-inch cubes to build a rectangular prism. She wants the height of the rectangular prism to be 4 inches, and she wants the width t
Find the value of (110) base two leaving your answer in base two
What is a risk management strategy you could use to protect your home?.
Which expression is equal to the expression below? (69)5 O A. 155 O B. 65 +95 O C. 65.95 O D. 5•( 69)
I need help please !!!!!!!
You are a financial advisor. You have a client who is 25 years old and has $10,000 they want to invest into a retirement account. After investing this money, th
Which statement is an example of competition?
What is the value of w?