azusa13 azusa13
  • 26-08-2016
  • Mathematics
contestada

help me solve this problem please

help me solve this problem please class=

Respuesta :

Jakcie
Jakcie Jakcie
  • 27-08-2016
Her mother did not gave her enough money.
each pound of bananas costs 80 cents. 5 pounds of that is $0.8 x 5 = $4.00
each pound of apples costs $1.40. 5 pounds of that is $1.40 x 5 = $7.00
$4.00 + $7.00 = $11.00
Therefore, she needs 11 dollars to buy 5 pounds of each bananas and apples. She needs to ask her mother for 1 more dollar.

Answer Link

Otras preguntas

What is the digital foot print?
Mr. Omwoyo, the principal of Maili Mbili Secondary would wish to cover the floor of the new administration block using square tiles. The floor is a rectangle of
14 m 10 m what is the volume of the following cylinder?
The tomato plants in Ms. Lang's garden grow 2 inches every 3 days. How much will they grow in 15 days?
Find the interval in which the function is negative. f(x)=x²-3x - 4 1. (-∞0, -1) II. (-1, 4) HI. (4, ∞) Oll only III only OLI LIII
Find the indicated term of the geometric sequence. 5th term of 1, 1 /4,1/16,…
list the range of graphic options in ms publisher​
1. Solve x² +5x+3=0 Give your solutions correct to 2 decimal places.
What is the imagine point of (4,-2) after the transformation ry=-i ○ D1/2
Label the midpoint of PQ as point S, the midpoint of QR as point T, and the midpoint of RP as point U. Next, draw PT, QU, and RS. Which statements are true? m∠