churnie324
churnie324 churnie324
  • 23-08-2016
  • Mathematics
contestada

dvds are on sale for $24 dollars each. which expression can be used to find the cost in dollars of buying 4 dvds?

Respuesta :

SuperShorty
SuperShorty SuperShorty
  • 23-08-2016
4×N=24 or 24+24+24+24=N
Answer Link

Otras preguntas

What was one of the greatest contribution chinese immigrants made to the development of the western us?
Which is true about an aqueous solution of sodium chloride? one that has 30.0 grams of nacl dissolved in 100 grams of water is would have the same molarity as o
36,340 rounded to the nearest thousand
In math what does 65 x 890 equal?
Number the sentence below to put them in order from a story :- Selena asked her mother for permission to ride her bike. When her mom said yes, Selena headed hap
What greviences against king george iii were included in the declaration of independence
The gasoline gauge on a van initially read one eighth 1 8 full. when 1010 gallons were added to the​ tank, the gauge read three fourths 3 4 full. how many more
5. Which sentence correctly uses punctuation with dialogue? a. I don't know the answer, "Brian admitted honestly." b. "I don't know the answer, Brian admitted h
An object with a mass of 6.3 kg has a mass of 7.1newtons applied to it, what is the resulting acceleration of the object
What is a drawback of using nuclear fusion for energy?