crytaldashner1996 crytaldashner1996
  • 26-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylor buys 5 ounces of tea leaves for 2.35 .A this rate ,how much money does she need to buy 12 ounces of tea leaves

Taylor buys 5 ounces of tea leaves for 235 A this rate how much money does she need to buy 12 ounces of tea leaves class=

Respuesta :

aleecha107
aleecha107 aleecha107
  • 26-04-2020

Answer:

$5.64

Step-by-step explanation:

To solve this, I'd first find the cost of 1 ounce, then scale it up to 12. So since it's $2.35 for 5 oz, you just need to divide the two numbers.

2.35/5 = 0.47

So it costs 47 cents per ounce, which you want 12 of.

0.47 x 12 = 5.64 for 12 ounces.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What different peoples contributed to the cultures of Spain and Portugalit has to be five different peoples
write a paragraph on my favourite teacher
what are the rational numbers of -12,0,35,4.85,√12,√36,19/6,-10/11,1.4949949994
resources are an integral part of human survival.yet indiscriminate use of them by humans has led to a crisis situation."discuss the above ststement in light of
Collect information about working of geyser and prepare a report
write a paragraph on my favourite teacher
what are the rational numbers of -12,0,35,4.85,√12,√36,19/6,-10/11,1.4949949994
how do u express a ratio as a decimal
You have 5 pounds and 10 ounces of laundry. Your washer has a capacity of 7 pounds. How many more ounces of laundry would you need to make a full load?
resources are an integral part of human survival.yet indiscriminate use of them by humans has led to a crisis situation."discuss the above ststement in light of