Seudónimo Seudónimo
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much.

Which is more expensive and by how much?

Respuesta :

asphallnaviesha
asphallnaviesha asphallnaviesha
  • 24-04-2020

Answer:

the eight pounds of peanut

Step-by-step explanation:

the six pound of walnuts cost $18.00

Answer Link

Otras preguntas

An object with a mass of 20 kg has a net force of 80 N acting on it. What is the acceleration of the object?
Write the expression. Then, check all that apply. a number cubed increased by four A 2-column table with 4 rows. Column 1 is labeled Key Words with entries a nu
Which of the quotients are equivalent to -(48/17)
Hello! Verify the identity. Please show your work! Use trigonometric identities to verify each expression is equal. Yes this is from edge.
I'm doing the fresh fruit vs canned fruit experiment and if I prepared the fruit a different way would it effect the gelatin
Anyone can help :(((:)
Find the total surface area of this cone. Leave your answer in terms of 7. 12cm 5cm SA = [?]7 cm2 Hint: Surface Area of a Cone = tre + B Where e = slant height,
A line passed through the point (8,5) and has a slope of 2. Write an equation for this line
sushil was thinking of a number. sushil halves it and gets an answer of 22.2, what was the original number?
PLS HELPWhich comment would be MOST useful feedback for another writer's flash fiction story?I disagree with the actions of the main character--he definitely ma