asheleygarcia10
asheleygarcia10 asheleygarcia10
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

If the school charges $28, it will collect $1,680 in revenue. Find another price that
would generate $1,680 in revenue.

Respuesta :

eminemeny01
eminemeny01 eminemeny01
  • 24-04-2020

Answer:

$20

Step-by-step explanation:

1680 is divisible by 28 as well as 20, they'd just need more people to buy.

Answer Link

Otras preguntas

According to the Declaration of Indepence, where does a government's power come from?
Anyone know how to do this?
Evaluate the function.
Identify the type of sentence... We’re going out for pizza; then we’ll go to Jerry’s house to study.
What is the friction red blood cells encounter when moving past each other.
Which ordered pair is the solution to the system of equations?{x+3y=−12y=13x−6 (10, −223)(−9, −9)(−5, −213)(3, −5)
Asher is asked to find the factors of 10. His work is below. 10 x 1 10 10 x 2 20 10 x 3 30 So, the factors of 10 are 10, 20, and 30 Which statements are true of
what is the difference between the points (4,4) and (8,7)
A tail which is able to grasp an object is considered
Which of the following bodies of water is not located along Canada’s coasts? A. Beaufort Sea B. the Gulf of Mexico C. the Arctic Ocean D. Hudson Bay