22zachbaker
22zachbaker 22zachbaker
  • 23-04-2020
  • Mathematics
contestada

A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes. What is the unit price (cost per pound) of potatoes?

Respuesta :

swordofelites swordofelites
  • 23-04-2020

Answer:

$0.56

Step-by-step explanation:

2.52/4.5 = 0.56

Answer Link

Otras preguntas

Explain why summer in the Northern Hemisphere is cooler than summer in the Southern Hemisphere.
(64/9)^(-2/3) Simplify the expression
3/4 + 1/8= with simplest form.
What equals to 31 using multiplication?
john and mary went to the mall. Is that a sentence or a fragment?
Explain why summer in the Northern Hemisphere is cooler than summer in the Southern Hemisphere.
(64/9)^(-2/3) Simplify the expression
john and mary went to the mall. Is that a sentence or a fragment?
Express 0.59 as a fraction....
What equals to 31 using multiplication?