rodney2kk rodney2kk
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada


Gasoline is sold by the gallon. If 5 gal costs $17.35, how much would 12 gal cost?

Respuesta :

dallasgriffith4164
dallasgriffith4164 dallasgriffith4164
  • 21-04-2020

Answer: $41.64

Step-by-step explanation: $17.37/5=3.47, so 3.47 x 12 = $41.64

Answer Link

Otras preguntas

Which example illustrates the associative property of addition for polynomials? [(2x2 + 5x) + (4x2 – 4x)] + 5x3 = (2x2 + 5x) + [(4x2 – 4x) + 5x3] [(2x2 + 5x) +
The radioisotope Phosphorus-32 is used in leukemia therapy. The half-life of this isotope os 14.26 days. Which equation determines the percent of an initial amo
maths help pls thnnx
When our authors describe conflict as an expressed struggle, they believe conflict can only occur when ________?
Helicopters were credited with greatly expanding the capabilities of navy ships during the 1960s?
If the mass of an object is 44 kilograms and its velocity is 10 meters per second east, how much Kinetic Energy does it have? 0.44 Joules 2,200 Joules 220 Joul
Find the sum of \sqrt{4}√ ​4 ​ ​​ and 3\sqrt{9}3√ ​9 ​ ​​ in simplest form. also, determine whether the result is rational or irrational and explain your answer
What is the simplified form of 24 y to the eighth power over 15 x to the fifth power divided by 8 y to the fourth power over 4 x squared?
Effective teachers should attempt what for their insecurely attached students
Simplifying algebraic expressions 7d+d use d=9