stephanie3978
stephanie3978 stephanie3978
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada

Leslie can but 88 pound bag of dog food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog found for $5.38 which is better?

Leslie can but 88 pound bag of dog food for 740 or a 4 pound bag of the same dog found for 538 which is better class=

Respuesta :

najahh02
najahh02 najahh02
  • 21-04-2020

Answer:

8 pound bag for $7.40

Step-by-step explanation:

  • 7.40÷8= $0.925→ it means, per pound costs $0.925
  • 5.38÷4= $1.345→ it means, per pound costs $1.345

Therefore, the first option for 8 pound bag for $7.40 is cheaper and better.

Answer Link

Otras preguntas

Turns out that I'm going to need help with this question. I wasn't able to figure it out on my own. Thanks for the help!
The variable Z is directly proportional to X, and inversely proportional to Y. When X is 3 and Y is 19, Z has the value 0.94736842105263. What is the value of
Sid’s Skins makes a variety of covers for electronic organizers and portable music players. The company’s designers have discovered a market for a new clear pla
what’s the degree rotation
Children who are born in the US don't have to worry about their undocumented parents being deported because when an undocumented person has a child in the US, t
What is 11% of 81? stupid character minimum
Who is the principal Federal official for domestic incident management? A. Senior Federal Law Enforcement Official B. Secretary of Homeland Security C. FEMA Adm
What is the interquartile range of the following data set? 13, 17, 18, 15, 12, 21, 10
What is 11% of 81? stupid character minimum
What is a source of AC current