kadnor78963 kadnor78963
  • 26-03-2020
  • Mathematics
contestada

luna has $50 when she got to the carnival. after 12 rides, she had $26. what was the price of each ride?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-03-2020

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

Lets see how much money she spent first.

$50 - $26 = $24

Now that we know she spent $24 we can divide 24 by twelve which will tell us how much each ride costs

24 / 12 = 2

She spent $2 on each ride

Answer Link
steven0293331 steven0293331
  • 26-05-2020

Answer:

Answer is 50-12p=26

Step-by-step explanation:

i just got it right in iready :))

Answer Link

Otras preguntas

can someone answer these questions??
find the difference 7 7/8- 3 1/4
What are pseudopodia?
Why are the flat surfaces on these solids called faces
Which of the following locations would most likely have the least wind erosion? Sahara Desert Amazon Jungle Gobi Desert Rocky Mountains
Fill in the other coordinate for the line 2x - 5y = 11: (4, )
Are movies considered literature?
What is a memorandum
What are the thin fibers of the human nervous system called? a. nerves b. brain c. spinal cord d. eye
The total _____ output of a star per second is its luminosity. A. matter B. energy C. neutrino D. visible light