jgpoter345
jgpoter345 jgpoter345
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

A group of 8 friends go to the movies. A bag of popcorn costs $2.99. How much will it cost to get one bag of popcorn for each friend?

Respuesta :

bmartin324 bmartin324
  • 25-03-2020

Answer:

23.92

Step-by-step explanation:

2.99*8=23.92

Answer Link
mollyrizor2
mollyrizor2 mollyrizor2
  • 25-03-2020

Answer:

$23.92

Step-by-step explanation:

8 times 2.99 is 23.92.

Answer Link

Otras preguntas

Molly went to her grandmother's house for 16 hours last weekend. This was four times longer than the time she spent at her grandmother's this weekend. How many
WILL GIVE BRAINLIEST 20 POINTS
Please need help still lost on this one
12 ÷2x3-(7-5)=? Please help me solve this equation.
find the mean,median,and mode for the data. 114;120;115;114;118;117;114 pleassssseeee thanks :)
Please and thank you for the help.
PLEASE HELP & SHOW WORK! 1. Suzette ran and bikes for a total of 110 mi in 7 h. Her average running speed was 5 mph and her average biking speed was 20 mph
How do populations of organisms change over time?
Nitrogen is used in many plant fertilizers. When it rains, the excess fertilizers run off into streams, rivers, and eventually are carried to the ocean. Algae i
Please help! thanks​