alex024174
alex024174 alex024174
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 7-pound bag of pears cost 28.00. What is the price per ounce

Respuesta :

yaniijenee28
yaniijenee28 yaniijenee28
  • 25-03-2020
0.25 cent per ounce because 16 ounce in a pound so 16 x 7 = 112 $28 divided by 112 is 0.25
Answer Link

Otras preguntas

One thing that Amish families do allow in their home is: A books B electricity C radio D television
With similar triangles the rates of all three pairs of corresponding sides are equal. True or false
Paul's doctor says his cardio respiratory fitness level is excellent, but she worries about Paul's muscular fitness. Paul enjoys gymnastics, baseball, biking, a
$4,000 is invested at 3% interest. How much money must be invested at 5% interest so that the total interest from the two investments is $195 after a year?
What is the H in a solution with pOH of 0.253?
What was the first African American air force unit? A) 442nd Regimental Combat Team B) 101st Airborne Division C) 99th Squadron D) 54th Mass
An angle whose measure is 92° is in standard position. In which quadrant does the terminal side of the angle fall?A.Quadrant IB.Quadrant IIC.Quadrant IIID.Quadr
Domestic violence includes: a. sexual abuse b. emotional abuse c. use of physical force to injure, damage, or destroy oneself, others, or property d. all of
Describe an example of endosymbiosis that has been observed and documented.
Julia enjoys shooting paper balls into the wastebasket across her office. She misses the first shot 50% of the time. When she misses on the first shot, she miss