egallini15
egallini15 egallini15
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

one kilogram of cheese costs £5.60
jane buys 200g of cheese
work out how much she pays

Respuesta :

ViCaBeL ViCaBeL
  • 25-03-2020

Answer:

Jane pays £1.12 for 200g of cheese

Step-by-step explanation:

1kg = 1000g = £5.60

200g = x

x = (200 × 5.60)/1000

x = 1120/1000

x = £1.12

Answer Link

Otras preguntas

Find an explicit rule for the nth term of the sequence. -1, -2, -4, -8, ...
Someone please answer i’ll give brainly. How many atoms of carbon of 2 molecules of C3H8
Tia wants to hang a big letter T on the door of her bedroom. She plans to cut the T from cardboard and then paint it red. The dimensions of the T are shown in t
Which of these is not a way to determine the timing of geologic events? A. Using an ash layer to determine an absolute age B. Using fossils to compare relative
Calculate the volume of chlorine gas at STP that is required to completely react with 3.50 g of silver, using the following equation:2Ag(s) + C12(9) -2AgCl(s).
2. Chromosomes are ____A. Found in the nucleus of a cellB. Made of DNA C. Both A and B D.None of the above​
Heyyy Everyone,Help me with this Exercise,Pleaseeee I’m needing your answers now, please If you answers my questions very good and excalty,I will give you the
impact of river capture on ecosystem​
(PLS HELP DUE IN A FEW HOURS!!!) Explore three of your favorite, school appropriate musical selections on the radio or on other media. What key is each selectio
csggggresddgdfgthxefecdtvh