jordyn3459 jordyn3459
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

Express the rate in simplest form ($/kg)

5kg for $14

Respuesta :

sarah27042 sarah27042
  • 25-03-2020
For every 14 dollars you can get 5 kg. $14/5kg

You want to find one kg so divide by 5 on both sides

So...

$2.80/kg

Hope this helps and have a nice day!

Answer Link
archiemiall
archiemiall archiemiall
  • 25-03-2020
Divide them both by 5 so you will get $2.80/kg
Answer Link

Otras preguntas

Maths help! Volume = ?
As Thomas described his firm's landscape maintenance program to a buyer for Allentown Medical Center, the buyer interrupted, "Your program sounds like a winner,
Why didn’t treaty of Versailles and League of Nations create a lasting peace
when matter i’m plants and animals decay, microorganisms responsible for the decomposition process are doing cellular respiration
Which is an analogy?
what is x/6-3=15 find for x
Which is an example of continuous data? A) amount of snowfall in a blizzard B) number of students who pass a math quiz C) number of languages an individual sp
PLEASE HELP ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!HALPPPPP HELP
Assume that a national restaurant firm called BBQ builds 10 new restaurants at a cost of $1 million per restaurant. It outfits each restaurant with an additiona
A machine produces 80 boxes per minute. How many boxes does the machine make in 2 3/4 hours?