emilyrdz6776 emilyrdz6776
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

if i buy 4 cans of soup for $6.00 which proportion can be used to find the cost of 13 cans

Respuesta :

amandawinton4
amandawinton4 amandawinton4
  • 24-03-2020
4cans/$6 = 13cans/$x now cross multiply and solve for x
Answer Link

Otras preguntas

By which month is the baby able to suck its thumb, yawn, stretch and make faces? Expectant moms also begin feeling their baby move. a. 2nd month b. 3rd month
What is the 10th term in the pattern with the formula 10n – 8? A. 18 B.100 C.108 D.92
What is the name of a Christian grassroots movement that encourages men to be dedicated to Christ, to be dedicated to the family, and to have good relationships
how do you solve dividing two negative integers
Measured in meters, Lady Liberty's index finger is 4 times as long as Emma's leg. Whats the length of Emma's leg in meters? (Index Finger: 8 ft)
example of inborn behavior
Differences between photosynthesis and cellular respiration
Which court MOST LIKELY handles cases in which the death penalty is involved? A) The Supreme Court. B) The Superior Court. C) The Magistrate Court. D) The Co
A car with loud bass speakers drives by a house. The windows of the house vibrate significantly. What term best describes why the windows vibrate?
Determine whether each sequence is arithmetic or geometric. Sequence 1: –10, 20, –40, 80, ... Sequence 2: 15, –5, –25, –45, ... A. Sequence 1 is arithmetic and