kipte10 kipte10
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

Maddy bought 3 doughnuts. At 6 for $2, how much did 3 cost?

Respuesta :

17738
17738 17738
  • 24-03-2020

Answer:

$1

Step-by-step explanation:

6/$2 = 3/$1

Answer Link
AuroraL
AuroraL AuroraL
  • 24-03-2020

Answer: $1

Step-by-step explanation:

6=$2

6÷3=2

$2÷2=$1

Answer Link

Otras preguntas

how could you use the barometer to determine the height of a building?
How do I start an argumentative essay?
In the 15th century, Prince Henry the Navigator sponsored many voyages. What part of the world did people sailing for Henry the Navigator explore? A. Southeast
Only 3 students in each event win medals at the track meet. If 9 students are running the mile, what fraction of them will win a medal?
The atmosphere contains tiny solid particles called
How do you reduce 42/70- math
An exclamatory sentence always ends in A. A period B. A question mark C. An exclamation point D. A period or an exclamation point
Who did Catholics hope to make queen of England in the late 1500s? A. Philip II B. Catherine of Aragon C. Mary Tudor D. Mary Stuart
a triangle has 2 angles that each measure 70 degrees what kind of triangle is it
Find the perimeter of the figure. Answer exactly or round to at least 2 decimal places. -width is 5 and height is 5