veronicaizaguirre05 veronicaizaguirre05
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

Erika pays $35.70 for 15 pounds of ground beef. Calculate the price per pound. Question 4 options: $2.38 $1.79 $20.70 $1.38

Respuesta :

ajkonjevic
ajkonjevic ajkonjevic
  • 24-03-2020

Answer:

$2.38

Step-by-step explanation:

Divide 30.70 by 15

Answer Link
lsjfjaiwefefjh lsjfjaiwefefjh
  • 24-03-2020

Answer:

$2.38

Step-by-step explanation:

This question is pretty simple but the wording can make it tricky. All it is, is a simple division problem. If there are 15 pounds of beef and in total it costs $35.70, you would take the total and divide it by 35.70. So 35.70/15=$2.38

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Brantley tosses a ball out of a window that is 60 ft in the air. Its initial velocity is 18 ft per second. The path of the ball is represented byh = -16t^2+18t+
A sample of a compound contains 3.21 g of sulfur and 11.4 g of fluorine. Which of the following represents the empirical formula of the compound? A.SF2 B.SF3 C.
Write 13 1/3 as a fraction in simplest form.
What is 42/54 simplified
Write 13 1/3 as a fraction in simplest form.
A bus travel with an average velocity of 60km/h. How long does it take to cover a distance of 500km​
On a scale drawing of scale 1:50, the length and the width of a rectangle are 25cm and 16cm respectively. Find the actual area of the rectangle in m2. NEED STEP
A cork able to float on water because it is
landing on an odd number when spinning a spinner with 4 equal spaces marked 1,4,6,8
Any of #13-16 please?!