elladenton1214 elladenton1214
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

What is the BEST deal on rice?
• 500 g of rice at $1.90
• 1 kg of rice at $3.70
• 5 kg of rice at $18.00
• 10 kg of rice at $35.00
• 20 kg of rice at $72.00

Relax

Respuesta :

owaisrazakhan242
owaisrazakhan242 owaisrazakhan242
  • 24-03-2020

Answer:

Answer is 10 kg for $35

Step-by-step explanation:

Unitary method

Answer Link

Otras preguntas

According to Lincoln, what was the cause of the Civil War? What was the fundamental disagreement between the “insurgents” and the “Government”?
I don't get math at all​
What two pieces of information do we get from the dilation theorem about 1 point segment PQ and P'Q'? (Select all that apply)
For each situation, use a logical expression with avoir. Please helppp!!!
How is the scientific name of a chicken similar to its habitat?
Question 12 (2 points) What are the swift moving, rocky sections of the Nile River called? a Waves b Cataracts с Waterfalls Tributaries d
How many atoms of phosphorus are in 2.70 mol of copper(II) phosphate?
What are the two words that allow you to check your division problem backward?
estimate the answer for 4 ÷ 2 3/22(simplify, type a whole number, proper fraction, or mixed number​
Thank you to anyone who answers this!!!