yazminkaraml yazminkaraml
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

Mark buys a wooden board that is 7 1/2 feet long. The cost of the board is $0.50 per foot, including tax. What is the total cost, in dollars, of Mark’s board?

Respuesta :

badarch4
badarch4 badarch4
  • 24-03-2020
The total cost is $3.75. Dividing the total length (7.5) by price per length (0.5) we can get the total cost (3.75). 7.5/0.5=3.75
Answer Link

Otras preguntas

Answer please............................... and correctly
Find the value of x that makes the triangle a right triangle. A.8 B.16 C.18 D.23
Which is an example of a comma used correctly with a contrasting expression? A. We went to breakfast at the Pancake House near our office, not the Shady Brook l
Which actually would have taken place after meal with thick revolution but not before
Someone help me I will mark you brain
the product of r and 8​
name 4 types of ecosystem services there are. Give 3-4 examples of these services in our world.
How much of the circle is shaded?
Assuming that a + 2 = y, what is the property of: a + 2 - 3 = y - 3 Here are the answer choices:
Date: Page 1. "Heath is Wealth". Justity this statement in your own words. ​