selenab915 selenab915
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

At a grocery store,a bag of 12 red apples costs $10.80 and a bag of 6 green apples costs 6.90

Respuesta :

livelaughlovekiara
livelaughlovekiara livelaughlovekiara
  • 29-06-2021

(I am assuming the question is asking which is a cheaper/better deal.)

Answer:

Red apples are cheaper per apple

Step-by-step explanation:

solve using unit price formula (price/number of apples)

Red apples =  $10.80/12

= $0.90/ apple

Green apples = $6.90/6

= $1.15/ apple

Answer Link

Otras preguntas

What force is required to accelerate a body with a mass of 15 kg of a rate of 8 m./s squared
Write a hypothesis for Section 1 of the lab, which is about the effect the type of material has on the absorption of sunlight on Earth’s surface. Be sure to ans
The ancestors of modern-day fish were vertebrate chordates. Vertebrate chordates are believed to have evolved from invertebrate chordates, which were similar to
What was the significance of the failing communist governments in Eastern Europe to the end of the Cold War?
What has a multinational corporation like Microsoft done to improve the lives of individuals?
Choose the best Spanish equivalent to the phrase. Take it! (The medicine)
Identify the domain and range of the following graph.
Please need help with this
need help asap!! plzz Find 60% of 520 using mental math. (A)286 (B)312 (C)302 (D)274
PLease HelpMEEEee! Please,and THank YOu =]