Itsjoshgacha
Itsjoshgacha Itsjoshgacha
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

More math plz solve for X
Plz show/explain how u got ur ANWSER Plz ANWSER its over due and I’m stuck

More math plz solve for XPlz showexplain how u got ur ANWSER Plz ANWSER its over due and Im stuck class=

Respuesta :

zidaneboussofi2005
zidaneboussofi2005 zidaneboussofi2005
  • 23-03-2020

19. 21x + 6 = 90

x = 4

20. 11x - 2 + 75 = 180

x = 9.727272727

21. 8x - 4 = 60

x = 8

22. x + 139 = 132

x = -7

23. -1 + 14x = 12x + 17

x = 9

24. 21x + 5 = 23x - 5

x = 5

Answer Link

Otras preguntas

Five notebooks cost 525 how much would three notebooks cost
The sum of twice a number is at most 15. Write and solve. Give 3 possible whole number solutions.
The Northern Hemisphere is _____ during the _____.
The Northern Hemisphere is _____ during the _____.
a grocery store sells a bag of 5 lemons of $2 what is the unit cost of each lemon in the bag. thanks so much ☺
During______physical process break rocks into smaller pieces
there are 12-thirty second ads and 24-fifteen second ads. how many ads are there in minutes
Which resources does NO need to be cycled by ecosystems because a continuous, unlimited supply is available
What is the solution to the system of equations ? X=y-3 X+3y=13 . Please solve
please help!!! urgent!!!