claris003 claris003
  • 26-02-2020
  • Mathematics
contestada

A 40 pound bale of hay costs $12. How much hay can be purchased for $1? How much does 1 pound of hay cost?

Respuesta :

jbanachjb jbanachjb
  • 26-02-2020

Set it up as a ratio. 40 over 12 equals x over one, and solve for x

Answer Link

Otras preguntas

Write 12/25 as a decimal and as a percent.
Britain and France signed an entente and became the _____. A. Central Forces B. Allied Forces C. Central Powers D. Axis Powers
Ivan's gas tank is 1/3full. After he buys 13 gallons of gas, it is 5/6 how many gallon can Ivan's tank hold ?
what is the maximum number of moles of h2o that can be produced when 2.0 moles of nh3 are completly reacted. Formula: 4NH3+5O2-->4NO+6H2O
How old was Zlata Filipovic when she observed war firsthand
name the coornates of each point on the graph
Which of the following was an effect of the Columbian Exchange on population? A Millions of people moved to the Americas B exchanges of food plants decreased po
What best defines Manifest Destiny? It was a popular Democratic slogan. It settled the conflict with Great Britain over Oregon. It was the belief that America w
The equilateral triangle shown is rotated about line a. Each side of the triangle measures 20 mm. What shape is created by the rotation and what is the appro
Though we’d tried for days, we couldn’t find enough people to sign up for the pledge drive. So Anita made posters in an attempt to recruit more volunteers. Whic