ttktoryshawn ttktoryshawn
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

Anita purchased apples priced at $1.79 per pound at the grocery store. Her receipt shows that she spent $5.37 on apples. Type the correct answer in the box.

Relax

Respuesta :

88913291
88913291 88913291
  • 25-02-2020

Answer:

3 lbs

Step-by-step explanation:

5.37 divided by 1.79 is 3

Answer Link

Otras preguntas

Type of tissue provides protective barriers for the body
The main purpose of this quotation is to emphasize the importance of rituals in everyday life. prove that animals played a major role in the creation of the Ea
Why did johnny follow pony boy into the church?
What is the best analysis as to why Amy changes her attitude toward Aunt March after talking to Esther? a) She has learned to be respectful of Aunt March's Cath
Which equation is correct? Cos G= 8/15 ...
a star begins with a mass 8 to 20 times that of the Sun's mass will do what
Daniel brought 2.75 pounds of Spanish fried rice to a family dinner. During the meal, Daniel and his family ate 1.25 pounds of rice. At the end, Daniel's friend
which of taft actions most harmed his standing amoung progressives
What is the correct name for this formula AL2 O3
a person throws a ball in such a way that its speed is zero at one particular point in its path. How did the person throw the ball?