smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

Is the statement true or
false?
Each piece of fruit costs
the same when 6
apples sell for $0.96
and 8 oranges sell for
$1.28. ​

Relax

Respuesta :

anna12348034 anna12348034
  • 24-02-2020

Answer:

True

Step-by-step explanation:

You do 0.96÷6=0.16

And 1.28÷8=0.16

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Please help!! I need this RIGHT NOW! ill give 100 points Question 1 The standard basketball game consists of five players from each team on the court at one ti
I need help, please!!
Help please! The picture is inserted alrdy
a hormone that can lower blood levels of calcium ion is
Which of the following is a Risk of alcohol,tobacco,and other drug use? A.increased popularity B.Academic achievement C.Alternative brain chemistry D.increa
Identify whether each item is a reactant or a product of cellular respiration. glucose carbon dioxide (CO2) water (H2O) will give brainliest
A driver of a car stopped at a gas station to fill up his gas tank. He looked at his watch, and the time read exactly 7 : 40 p.m. At this time, he started pumpi
help!!! will give brainliest fill in the blank ___ you pass that glass of water?(a) Could(b) May(c) Can​
1. How do you determine the rule of a function?
Which is the graph of y=3/4x-3 Graph A Graph B Graph C.