0024551
contestada

Jon is making dinner for his parents’ anniversary. To make the meatloaf, he buys 3/4 pound of ground beef and a bag of potatoes for $4.99. If he spent a total of $7.90 for the ingredients, how much does a pound of ground beef cost?