le8Nu9rAColl
le8Nu9rAColl le8Nu9rAColl
  • 22-06-2016
  • Mathematics
contestada

Organic milk costs $2.52 per half gallon. at this rate, how can the price of 4 gallons of organic milk be determined?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 30-06-2016
The problem above uses the concept of ratio and proportion. The ratio between the cost and amount of the organic milk should always be equal. The proportion between two cases is shown below, 
                        ($2.52 / 0.5 gallon) = (x / 4 gallons)   
Solving for x gives x = 20.16. Therefore,  4 gallons of organic milk costs $20.16. 
Answer Link
itssgpanda
itssgpanda itssgpanda
  • 15-10-2020

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

if two triangles are similar, then they are congruent. true or false
h^6 . h Simplify the expression. Write your answer as a power.
Perceiving pain and assisting in regulating muscle reflexes, breathing, and arousal are all functions of the __________. A. Cerebral cortex B. Medulla C. Reticu
Help me on this please don’t know how to do it
Why are personal boundaries important? Select all correct answers. Boundaries will guarantee that a person becomes popular. Boundaries will keep people from bei
Is the equation (circled in red) a monomial?
True or False: If 2 is a root of a polynomial equation, then (x – 2) is a factor of the polynomial.
Save 1) Which statement most clearly links the evidence and conclusion for an argument about the positive effects of video game playing? es A) Because video gam
ABC is a straight line where BC = 3AB. OA = a, AB = b Express OC in terms of a and b.​
Anyone help?Capitals.