TayAi7dRi8nefni
TayAi7dRi8nefni TayAi7dRi8nefni
  • 22-06-2016
  • Mathematics
contestada

Terrell's mom paid $27 for 18 juice boxes for the party. at that rate, how much would she pay for 24 juice boxes?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 30-06-2016
This is an item involving the use of ratio and proportion. The ratio between the the cost and the number of juice boxes should always be equal. With this,  
                                ($27 / 18 juice boxes) = (x / 24 juice boxes)
Solving x from the equation gives x = 36. Thus, 24 juice boxes cost $36. 
Answer Link

Otras preguntas

The treatment slaves received depended on the personality of the individual owner, not the slave codes. a. True b. False
What helped fuel the industrial revolution in britain
What is "the Ring of Fire"?
In psychology, the term nature refers to traits that are a result of ___. a. heredity c. environment b. nurture d. parenting
helppp please. add five different ways of writing 18x + 72.
To create bacteria that produce human insulin scientist insert the human gene of interest into the bacterial A. circular chromosome. B. plasmid. C. cell wall. D
During condensation, liquid water is heated by the Sun and then rises into the air as water vapor. A).True B).False
which expression is equivalent to 8c + 6 - 3c - 2
Which of the following best states the main idea of "The News"?
the sum of 15 and the product of 5 and v