neasiag neasiag
  • 27-01-2020
  • Mathematics
contestada

Ribbon candy costs $2.50 per foot. How many feet can you buy if you have 11.25$?

Respuesta :

rbxbch006 rbxbch006
  • 27-01-2020

Answer:

You can buy 4 feet of ribbon candy

Step-by-step explanation:

If you divide 11.25 by 2.5, you get 4.5, which is 4 feet 6 inches (half a foot)

Answer Link

Otras preguntas

The problem that had no name centered upon: (Points : 1) the Cold War. the housewife. the African American. the veteran.
which one of the following businesses would be the most difficult to get funding for
The organelles that produce proteins used within the cell are the _____. mitochondria lysosomes ribosomes centrioles
University libraries are _______ to the public. A. closed B. open C. inaccessible D. hostile
What does v. P=mv mean can someone help
The mass of a moon 3.5 kilograms what is the mass of the moon rock in grams
The Egyptians used hieroglyphics in the same way as the Sumerians used (1) ideographs (3) cuneiform (2) calligraphy (4) letters
The Egyptians used hieroglyphics in the same way as the Sumerians used (1) ideographs (3) cuneiform (2) calligraphy (4) letters
explain how you can use rounding or compatible numbers to see if your answer is reasonable.
Which compound has the smallest percent composition by mass of chlorine?(1) HCl (3) LiCl(2) KCl (4) NaCl