1. a 3-ounce can of tomato sauce costs $1.68. in cents, what is the price per ounce ?

2. how many cds can edward buy for $14 each and spend the same amount he would to buy 60 cds for $7 each ?

Respuesta :

Answer: 1) 56 cents. 2) 30 CDs

Step-by-step explanation:

1.68 ÷ 3 = 56 cents

60 x 7 = $420

$420/ 14 = 30 CDs