dlakewilson3415 dlakewilson3415
  • 26-01-2020
  • Mathematics
contestada

Each peanut butter snack costs $2 each chocolate snack costs $3 how much does it cost to buy 6 peanut butter snacks and 8 chocolate snacks write an equation

Respuesta :

chelscaitmurphy chelscaitmurphy
  • 26-01-2020
PB=$2
CS=$3
2x6=12
3x8=24
12+24=36
Answer Link

Otras preguntas

2x+5= -x+(-1). What was the first step
Which is the central element for all living things?
Max observes the zoo and the library from a helicopter flying at a height of 200 times square root of 3 feet above the ground, as shown below: A helicopter is
Which president would have been most likely to agree that the government’s role in people’s lives should be more limited ?
1. What was the goal of Pan-Slavism? to bring all Slavic states into the Ottoman Empire to protect Slavic people from Russian influence to unify all people of
what is 1/2 × 4 plzzzzzzzzzzzzzzzzzzxzzzzzzzz helllllllllllllllllpppppppppppp​
Which expressions are equivalent to x+2y+x+2First One Gets Brainliest Answer, Thank, and a 5 star Rating.A. 2(x+y+1)B. 2x+4y+4C. None of the above
Mercedes can download new songs for $1.39 each. Write an equation to show how many songs she can download for $15.00. 15x = 1.39 15 + x = 1.39 1.39x = 15 1
Which answer puts these Revolution Period in the correct order
.   The outlet line from the evaporator should be       A. hot.  B. the same temperature as the inlet line.  C. frost covered.  D. cold​