Anika215
Anika215 Anika215
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-pound box of candy cost $8.00. What was the cost per ounce (1 pound= 16 ounces)

A) $0.25
B) $0.50
C) $0.80
D) $0.20

Respuesta :

aylakberg aylakberg
  • 26-01-2020

Answer:

A: $0.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Read the excerpt from Chapter 2 of Wheels of Change. Smith blamed the bicycle for the downfall of women's health, morals, and religious devotion. Her accusation
Determine whether the following polygons are similar. If yes, type 'yes' in the Similar box and type in the similarity statement and scale factor. If no, type '
I don't remember Jack giving me the tickets. what is in passive voice
If all sides of a triangle are congruent then all sides of a triangle are congruent....write the given and proof
A motorcycle moving with velocity and 30m/s accelerate with 4m/s2 to gain velocity of 6mls. calculate its time to gain that velocity​
What is the slope of the line that goes through the points (1,-5) and (4,1)?
Tyler almost skipped class but decided that the of missing class was too high.
pls someone help me pls…. and pls explain to me how
Giving brainliest! View image!
(PICTURE) please answer whatever you can Its really urgent