waveymillie676
waveymillie676 waveymillie676
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Chen paid $19.60 for 3.5 pounds of turkey at the deli. Which is the cost per pound?

A.
$5.02

B.
$5.06

C.
$5.20

D.
$5.60

Respuesta :

cammyla
cammyla cammyla
  • 24-01-2020
You have to divide $19.60 by 3.5 to find the cost of each pound of turkey.
19.60/3.5= $5.60
Answer Link
BrainyGirlll BrainyGirlll
  • 22-12-2020

Answer:

the correct answer is d

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What are the two prefixes in the sentence below? After you exchange papers, return them to their owners.
During the current fiscal year, Jeremiah Corp. signed a long-term noncancellable purchase commitment with its primary supplier. Jeremiah agreed to purchase $1.5
A client with chronic obstructive pulmonary disease (COPD) states, "I have had steady weight loss, and I am often too tired to eat." Which nursing diagnosis wou
solving equations 10z+3z+5=2(z-3)
ANSWER PLS ITS URGENT NEED DONE IN ONE MIN BUS IS COMING!!!! pls dont let me fail!!!!! (will mark as brainliest) (answer the circled ones) its quadratic equatio
What is the value of x
Sal is making bracelets for a fundraiser. He uses 6 inches of yarn per bracelets. How many bracelets can Sal make with 5 feet of yarn?
Kayla needs to match six different types of exercises to three different muscle groups and write an essay about how they are related. Which memorization techniq
Gordon makes a trip to his financial institution one morning. He has conducted all of his banking transactions at the institution for more than twenty years. To
how to solve it this equation? 3x-2-2x=7-x​