emily368321
emily368321 emily368321
  • 22-01-2020
  • Mathematics
contestada

Donuts at the store are $0.60 each or $5.88 for a dozen. What is the difference in the unit rates

Respuesta :

Lost03 Lost03
  • 22-01-2020

Step-by-step explanation:

Unit rate means one, if you buy 1 donuts you pay $0.60 for it, if you buy 12 you pay 5.88÷12=$0.49 per donut. The difference between them is 0.60-0.49=$0.11

Answer Link

Otras preguntas

if the equation is h= -2x^2 + 12x -10how do I find the max height?
a box contain 9 novels, 7 biographies, and 5 reference books. Alyssa randomly chooses a book, then she randomly chooses another book without replacing the first
Would a fire manager be for or against fire suppression?
How do I find the missing angle in a kite?
what is the similarties of all three rocks types
Differentiate. y=ln (17-x)
what is Andrew Jackson dad name
what does x-4over5=6over7   what doesx=
In a bag of keys, there are 15 silver keys, 5 black keys, 11 copper keys, and 4 painted keys of various colors. One key is drawn out at random. What is the prob
At 30 degrees, Edgardo said the temperature was warm enough to go swimming. Did he mean to give the temperature in Fahrenheit or Celsius. Explain.