the1tabari the1tabari
  • 25-11-2019
  • Mathematics
contestada

In each of the following problems, type the price per unit per oz. in blanks a. and b, then pick the best buy.​

In each of the following problems type the price per unit per oz in blanks a and b then pick the best buy class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-11-2019

1 pound = 16 ounces

80/16 = 5c per ounce

1.95/32 = 0.06c

B would be the better buy

Answer Link

Otras preguntas

If the points (2,7),(-3,3) and (5,1) are the vertices of a triangle ,find the length of the median drawn through the first vertex.​
What is the significance of Isaac's name? What is the significance of Isaac's name?
For a uniformly accelerated motion the graph of displacement versus time would be​
can someone make me a super hard math equation that equal 16 please (with variables and exponents)
The Wilson family invited 100 relatives to their Christmas party. 90 guests had Dutch heritage, 80 had German heritage and 75 had English heritage. What is the
Factorise the expression:21x+3xy+6x²​
LAST ATTEMPT IM MARKING AS BRAINLIEST!! (Draw a dilation of the figure using the given scale factor )
What is the distance from point D to point C?A.1 unit B.2 unitsC.3 unitsD.4 units​
Multiply: 3/ 7 a7 b3 c4 and 14/ 6 a3 b4 c
What is the trickle down approach to poverty?