kristinaluvsu kristinaluvsu
  • 24-11-2019
  • Mathematics
contestada

3/5 pound of jellybeans costs 3.50. Jasmine buys 4 4/5 pounds of jellybeans , hows much does jasmine spend?

Respuesta :

kirrad1116 kirrad1116
  • 24-11-2019

Answer:

$28

Step-by-step explanation:

4 4/5 is 24/5. Then you take and divide 24/5 by 3/5 and get 8. Take 8×3.50 and get $28

Answer Link

Otras preguntas

a bullet loses half its velocity on penetrating 3cm in a wooden block, then how much will it penetrate morebefore coming to rest? a. 1cm b. 2cm c. 4cm d. 3cm
the flow of input data for budgeting should be from the lowest levels of responsibility to the highest level. a.true b.false
Longer time to make purchasing decisions maked demand more price ____
OR management is responsible for devising an emergency electrical outage plan BUT staff members, including the OR nurse, are responsible for knowing, understand
How should sentence 3 be changed so it has the right tone? a. The chef and his students worked like dogs. b. The chef taught his students about fine food. c. Th
Where did the Titanic go after leaving Cherbourg France?
what qualities of the black power movement or its organization influenced its willingness to support violence?
Which of the following is NOT an ionic compound?a.LiFb.Cal2c.PC15d.KBr
Give one similarity and two differences between oxidative phosphorylation and the light reaction of photosynthesis. A. Similarity: Both processes involve the ge
The primary purpose of a community association is to:a. Guarantee property tax benefits.b. Protect the financial health of the owners.c. Provide owners protecti