lucifer9922
lucifer9922 lucifer9922
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

If 5 pounds of cheries cost $10 hom much is the unit price per pound

Respuesta :

StarGazers
StarGazers StarGazers
  • 22-11-2019

1 pound of cherries=$2

Answer Link
omarnoga50 omarnoga50
  • 22-11-2019

The answer is 2

Step-by-step explanation:

you have to divide them to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

one of the unexpected drawback of starting your own business is
you arrive at an intersection with traffic lights that are not working because of a power outage. what do you do
Identify the volume of the composite figure rounded to the nearest tenth.
Who, if any, in JFK's inner circle argued against the plans for the Bay of Pigs invasion?
Five notebooks cost $4.65. what is the price for two notebooks??? Help!!! Please!!!!
which company made the concept of santa popular worldwide
Ron wrote the pattern shown below. What is the rule for following Ron's pattern? 11, 36, 86, 186
Chef Romero takes a dozen large eggs from a refrigerator and uses an even number of eggs in a breakfast dish. The function p(e) = 6e gives the number of grams
given V=4/3(pi)r^(3) and S=4(pi)r^(2) for a sphere, and the fact that the radius of the sphere is decreasing at 1/2 inches per minute, find the rate at which th
Chef Romero takes a dozen large eggs from a refrigerator and uses an even number of eggs in a breakfast dish. The function p(e) = 6e gives the number of grams