ggfjustin
ggfjustin ggfjustin
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

A 6-pack of bottled water costs $2.40.
An 8-pack of bottled water costs $3.20.
Which is the better deal?

Respuesta :

kalessss kalessss
  • 22-11-2019

Answer:

They are both the same

Step-by-step explanation:

$2.40 / 6 = .40 which means that each bottle costs 40 cents. $3.20 / 8 = .40 as well which is also 40 cents so therefore neither one is better that the other

Answer Link

Otras preguntas

What Is the Function of Tone in Poetry ?
determine the part of speech in the sentence: at what time did you stop by?
Mr. Rowley has 16 papers and 14 exit tickets to return. Ms. Rivera has 64 homework papers and 60 exit tickets to return. For each teacher, write a ratio to repr
What is the GCF and LCM of 14 and 28
Mr. Rowley has 16 papers and 14 exit tickets to return. Ms. Rivera has 64 homework papers and 60 exit tickets to return. For each teacher, write a ratio to repr
A 12-gallon tub has a faucet that lets water in at a rate of 3 gallons per minute, and a drain that lets water out at a rate of 1.5 gallons per minute. If you s
How do you solve the equation... X-4y=22 2x+5y=-21 using substitution?? Someone PLEASEE help!!
The electric company charges 3 cents per kilowatt-hour. George used 2800 kilowatt-hours in april, 3200 kilowatt-hours in may and 3600 kilowatt-hours in June. W
If objects travelling at near the speed of light gain mass because their energy of their motion is being converted into mass, the does a photon gain mass?
how did harriet bishop impact the future of minnesota