Johannacastt
Johannacastt Johannacastt
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

George bought 6 gallons of gasoine for $20.34.
What is the price of the gasoline in terms of cost per gallon?
Please!! Help and explain

Respuesta :

valeriatorres456
valeriatorres456 valeriatorres456
  • 22-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

Divide 20.34 by 6 and you should get 3.39

Answer Link
xinyiz
xinyiz xinyiz
  • 22-11-2019
20.34/6
You want to find the cost per gallon, and there are 6 gallons for $20.34
Thats why you need to divide by 6 to find the cost of one gallon
Answer Link

Otras preguntas

Help math word problem
How is carbon related to organic matter
In geometry, a solid may exist in three-dimensional space. A. True B. False
this is a Physics worksheet. please help.
An object with a mass of 2.0 kg accelerates 2.0 m/s2 when an unknown force is applied to it. What is the amount of the force?
The body of water divides Europe and North Africa
81,924+3,827 equals
A farmer can harvets 2 1/3 acres of corn in 1 day. How many days will it take to harvest 10 1\2 acres
this is a Physics worksheet. please help.
If four is multiplied by a fraction less than one, which of the following is true about the product? A. The product is less than four. B. The product is g