Seudónimo Seudónimo
  • 24-10-2019
  • Mathematics
contestada

Can any body solve this problem please

Can any body solve this problem please class=

Respuesta :

victoriaroberri victoriaroberri
  • 24-10-2019

Answer: $13.7

Step-by-step explanation:

It’s telling you he bought 2.25 pounds of meat, and each pound cost $2.80.

So you need to multiply 2.25 by 2.80 which is 6.30 (6.3).

Mr. Stein pays with $20.00. So you subtract 20.00 by 6.30

And you will get $13.7 or $13.70

Hope this helped.

Answer Link

Otras preguntas

The purpose of a report is to A. organize and summarize data. B. search for specific data points. C. filter data. D. sort data chronologically
Is this true?[tex] \frac{8 \sqrt{24} }{16 \sqrt{6} } = \frac{8}{16} \times \sqrt{ \frac{24}{6} } [/tex]​
Ryan needs 36 inches of copper wire for an experiment.the wire is sold by the centimeter.given that 1 inch=2.62 centimeters, how many centimeters of wire does r
Ms. Fraser's car can go 19.21 miles on .85 gallons of gas.if gas cost $2.17 per gallon, how much will a 3,000 mile trip cost Ms. Fraser
solve f(t)=-16t^2+20t
What is one reason that the constitutional convention decideded they needed a document to replace the articles of confederation
Math stuff help please
In the figure, angle A measures 41° and angle D measures 32°. What is the measurement of angle E?
Kohlenwasserstoffe, die keine Doppel- oder Dreifachbindungen enthalten will report if not right
If a species has 35 percent adenine in its dna, what is the percentage of the other three bases?