cstigerlilyy
cstigerlilyy cstigerlilyy
  • 22-10-2019
  • Mathematics
contestada

EMERGENCY!

6 erasers cost $6.60

Which equation would help determine the cost of 3 erasers?

EMERGENCY 6 erasers cost 660 Which equation would help determine the cost of 3 erasers class=

Respuesta :

tumblrtrash
tumblrtrash tumblrtrash
  • 22-10-2019

Answer:

D

Step-by-step explanation:

6.60/6

= x/3

then u can cross multiply

Answer Link
kittensswift kittensswift
  • 22-10-2019
1) find the unit price/ price of one eraser
$6.60/6 = x (1.1)

2) multiply by 3
3x (3•1.1)

3) answer in $3.30
Answer Link

Otras preguntas

0.101g of calcium is found in 650g of drinking water. what is the concentration in ppm
Choose all that apply. Domesticated animals provided what three things for pastoral people? source of food source for something to do source of milk, hides, and
Mike says that 3/3 of his fraction model is shaded blue. Ryan says that 6/6 of the same model is shaded blue. Are the two fractions equivalent? if so what is a
What was the reasons for the fall of the Abbasid Caliphate?
why was Luther made an outlaw within the holy roman empire?
this year, Benny is 12 years old. his brother is 175% of Benny's age. how old is Lenny?
In ancient Greece, the Olympics were composed of fewer events compared to the modern games. a. True b. False
The natural environment includes A. roadways. B. mountains. C. high-rise buildings. D. motorized vehicles.
How to use allele In a sentence
find the grams in 1.26 x 10^-4 mole of HC2 H3O2