charlesmcmillian508 charlesmcmillian508
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

Melissa bought 13 pounds of sugar for $6. how many pounds of sugar did she get per dollar​

Respuesta :

linna3 linna3
  • 21-10-2019

Answer: 2.17 pounds

Step-by-step explanation:

13 ÷ 6 = 2.1666666667

Rounded

2.17 pounds

Hope this helps!!! Good luck!!! ;)

Answer Link

Otras preguntas

3. A three-bedroom house in Burbville sold for $190,000. If housing prices are expected to increase 1.8% compounded annually in that town, write a function that
Soft skill are difficult to measure such as decision making,problem solving and teamwork. Yes or No
what state are maracas in
Select the correct comparison. Plz help will give brainliest
On the following number line, point C represents the integer -1. Identify the integer that each of the other letters represent.
Answer the question plz
Liverwort plant genus?
How many times can you take 6 away from 36?
How did the invention of electricity impact industries!
EXPERT HELP I'LL GIVE BRAINLIEST: Maria is camping when she starts to smell smoke. She turns on her radio and hears that a forest fire is heading her way. How c